Испечати

Ориз со пилешки батаци и моркови

Ориз со пилешки батаци и моркови

Состојки

  • 2 пилешки батаци
  • 3 свежи моркови
  • 100гр ориз
  • 1 лажиче вагета
  • 3 гранчиња магдонос

Подготовка

Батаците и исецканите моркови ги вариме во вода. Оризот го запржуваме во масло во огноотпорна тава. Ја додаваме и водата во која се вареа батаците и морковите. Се додава и вагетата. На крајот се ставаат и батаците и морковите во водата.
Се вака заедно се става во рерна на 180 С да се потпечи.