Се соединуваат брашното, јајцата и млекото заедно мешајки со миксер, а потоа постепено се додава минералната вода постојано матејки со миксерот. На крај се додава и маслото. Густината на палачинките треба да биде како што е густината на јогурт. И секако треба да се печат на идеална температура, ни премногу топло ниту пак на послаба температура.
Потоа се филуваат по желба.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови