Подготовка:

1. Брашното од наут го мешаме најпрво со солта, потоа ја додаваме водата и повторно мешаме со жица за матење. А на крај го додаваме маслиновото масло, повторно мешаме со жицата, додака смесата не стане хомогена.
2. Тавата за печење ја намастуваме со маслиново масло, ставете повеќе од маслото, нека биде обилно намастена, па додадете ја смесата. Врз смесата наросете со семиките. Мојата тава беше со дијаметар од 32см.
3. Печете ја фаринатата на 220 степени околу 20 минути или додека површината на фаринатата биде убаво исцрвена.
На здравје.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани