1. Путерот се топи и се остава да олади.
2. Јајцата и шеќерот се бијат.
3. Се додава водата и се меша убаво.
4. Се додава брашното, ванила шеќер и пециво и се меша полека.
5. Се редат корпиња во калап за мафини и се полнат 2/3.
6. Во секоја мафина се става половина свежа јаготка.
7. Се печат во загреана рерна 225 степени 10 до 12 мин.
8. Неутралната павлака се мати и се шприца на мафините и се декорират со јаготки.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови