Морковите рендаме на ситната страна.
Сусамот го запржуваме во сад на оган без масло.
Сосот се спрема на овој начин
Лукот се пасира. Маслото, сенфот, медот и оцетот се миксираат.
Јас ги измешав со апаратчето за нескафе.
Се зачинува со сол и црн бибер.
Се меша сосов со пасираниот лук,и се зачинува сосот.
Се додава сусамот и се помешува се заедно.Полејте ја салатата.

Ова е еден уникатен вкус кој мене лично многу ми се допадна.
На здравје

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови