Тиквата излупете ја, исечете ја на парчињата и сварете ја малку.
Варената тиква посолете ја, додајте зачини.
Печурките испржете ги.
Тиквата исечете ја на долгнавести парчиња.
На секое парче тиква ставете печурки, кашкавал и замотајте во сланина.
Испржете во загреано масло.

За сос
Едно парче варена тиква изблендирајте со калинка, додајте павлака шекер и се измешајте.
Во чинија ставете малку од сосот врз него парчиња тиква.
Многу вкусно и убаво мезе.
Добар апетит!

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани