Подготовка

Во сад изматете го јајцето со шеќерот.

Растопениот путер измешајте го со чоколадното млеко и додадете ги во смесата.

Бананата изблендирајте ја и додадете ја во смесата.

На крај додадете го брашното и пецивото и изматете кратко со миксер.

Смесата ставате ја во калап со форми, печите на 180 степени околу 12 минути.

Колачите извалкајте ги во растопеното чоколадо со медот и ставете им шеќерни топчиња

Забелешка
Оваа смеса е за 6 елки колачи. Јас ја дуплирав дозата и направив 6 елки и 6 чизми.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани