Се топи Алми кремот со маргаринот и се додаваат сите сецкани или мелени производи на винчинни.
Се меси убаво, се плеска во плех и откако ќе се стврднат се сечат со чашка.
Се остава желатинот со 100 мл. вода 10 мин., се мати со најголема брзина и се додава шербет од 250 гр, шеќер со 150 гр, вода..
Се мати додека се добие цврста смеса. Со шприц се редат на секое кругче и откако ќе се стврдне се макнуваат во топена чоколада..

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови