Јаболките се лупат и се сечат на ситни коцки, се попрскуваат со сок од 1 лимон за да не потемнат.
Јајцата и шеќерот ги матиме со миксер, се додава киселото млеко, пресното млеко, зејтинот, брашното, пецивото и сода бикарбона откако се убаво ќе се измеша се додаваат и предходно грубо нарендана чоколада, сечканите ореви, јаболките и циметот. Се убаво се измеша да се добие хомогена смеса. Калапите за мафини се премачкуваат со маргарин и по 2 лажици од смесата се става за секоја мафина. Се печат во рерна на 200 степени околу 15 минути.
Мене ми излегоа 24 превкусни мафини

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови