Подготовка:

1. Во вангличка се ставаат јајцата, ванилата и шеќерот. Се мати додека побелат. Со исклучен миксер ги додаваме течните состојки, млеко и масло. Промешуваме.
2. Сите суви состојки ги соединуваме прво во еден сад, убаво промешуваме, па ги додаваме во течните состојки. Соединуваме.
3. Смесата ја распоредуваме во калап за мафини. Излегуваат 12 мафини. Печeме околу 25 минути, на 180 с. Сепак проверуваме со чепкалка. Оставаме да се изладат, па сервираме.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани