Вкусни, кревки мафини.

Подготовка:
1. Во вангличка се ставаат јајцето, сол и бибер. Со миксер се мати неколку секунди. Со исклучен миксер ги додаваме маслото и јогуртот.
2. Во еден сад ги соединуваме брашното, пецивото и резанките маслинки. И нив ги додаваме кај претходните состојки. Смесата со лажица ја соединуваме и ја распоредуваме во 6 калапи за мафини.
3. Печиме околу 25 минути во загреана рерна. Испечени ги оставаме на решетка да се изладат, па ги послужуваме.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани