Корите ги сечеме на три ленти а потоа секој правоаголник го сечеме на четири коцки.За подготовка на еден мафин ни се потребни четириаголни четири кори.
Јајцата ги матиме им додаваме млеко, зејтин и прашак за пециво.
Бисквитите ги мелеме, праските ги лупиме и во сецко ги пасираме. Праските и бисквитите ги мешаме.
Секоја четвртаста кора ја премачкуваме со фил. Корите ги редиме една врз друга (погледнете ги дополнителните слики)на крај ставаме фил и затвараме. Секој мафин ги ставаме во калап за мафини делимано. Печеме на 180степени половина час.
Секој мафин го посолуваме со шеќер во прав.
Добар апетит!!!

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани