Ставете го брашното во сад, додајте го шеќерот, пецивото, измешајте, па додајте го овошјето. Малку изматете ги јајцата со вилушка, додајте го маслото, млекото, промешајте, па додајте ги во садот со брашно. Мешајте со лажица да се соединат состојките и по потреба додајте уште брашно. Ставете да се печат во подмачкан калап за мафини. Печете во загреана рерна додека се кренат и добијат убава боја.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор-Сподели под исти услови