1. Рибизлата измијте ја убаво и ставете ја во сад за варење и прелијте ја со водата.
2. Откако ќе зоврие рибизлата, додајте го шеќерот.
3. Варете ја со мешање на тивок оган околу 1.5 до 2 часа додека не се згустне.

Послужете се во зимските денови со ароматичен чај :) 

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани