Се замесува тесто, се остава да кисне. Се дели на помали топчиња како за кифли. Се сукаат и се премачкуваат со растопен маргарин, се редат едно врз друго, така 6-8 топчиња. Така на 5 места. Се оставаат да скиснат, се сучи кора, се премачкува со маргарин и се реди кечап, сланина, оригано и рендан кашкавал. Се витка ролат, се сечат, се превртуваат се остава малку да скиснат и се премачкуваат со јајце и сусам. Се печат на 200 степени зависно од рерната.