За љубителите на тестенини, топло препорачувам...))))

Макароните се варат во зовриена и посолена вода.
Се плакнат и се цедат.

Спанаќот се чисти, мие и на кратко обварува.
Убаво се цеди.

Во подлабок сад се пасира сирењето со вилушка.
Се додаваат павлаката и јајцата и се меша додека се добие еднолична смеса.

Во намрсен огноотпорен сад се ставаат макароните и спанаќот и се мешаат.
Убаво се попрскуваат со масло.
Врз нив се излева смесата од сирењето, павлаката и јајцата.

Се ставаат да се потпечат во загреана рерна, додека убаво поруменат.

На здравје!

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани