Во млако млеко и јогурт го ставаме квасецот, наросуваме малку сол и шеќер и оставаме смесата да отстои.
Во друг сад ги мешаме маслото шеќерот, солта и го додаваме квасецот. Потоа, додаваме брашно и замесуваме, па го оставаме тестото 30 минути на топло место за да нарасне.
Нараснатото тесто го делиме на осум дела. Секој дел посебно го сукаме во круг со пречник 45 см. и го премачкуваме со путер.од осуме топки треба да добиеме две теста. Значи по четири кори лепиме со путер.
Секое тесто го расукуваме, сечеме и мотаме кифлички.
Во плехот каде што ќе ги печеме кифличките ставаме хартија за печење. Ги редиме кифлите и ги оставаме да отстојат на топло место уште 30 минути.
Кифличките ги премачкуваме со изматеното јајце и на крај попрскуваме со сусам. На крај, на секоја кифличка ставаме мало парче путер.
Кифлите ги печеме на 220 степени околу дваесет до половина час.
На здравје!!!

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани