Куркума е зачин кој доаѓа од коренот на растението Куркума Лонга, кое најдобро успева во Индија и на Карипските Острови. За овој зачин се верува дека е еден од најмоќните природни лекови поради состојката куркумин што ја содржи.
Богата е со витамини Б6, Б3, фолна киселина, калиум, железо, манган, а се смета и за добар извор на влакна.

Ова се главните 15 причини заради кои вреди да ја користите куркумата

- Ја подобрува работата на срцето

- Ги чисти крвните садови

- Ги зајакнува коските и е одлична превенција за остеопороза

- Ги регенерира зглобовите и ги намалува воспаленијата кај артритисот

- Го намалува чувството на подуеност во стомакот

- Одлично се бори против бактериите и габичните инфекции

- Сојузник е во борбата со ракот

- Ја подобрува работата на тироидната жлезда

- Го нормализира менструалниот циклус

- Нуди одлична детоксикација на белите дробови

- Позитивно влијае на кожата и сите кожни заболувања

- Ги елиминира цревните паразити и ја обновува цревната флора

- Ја намалува кашлицата и помага кај бронхитисот

- Помага во намалувањето на килограмите

- Го забрзува метаболизмот и го подобрува варењето

Подготовка
Прво ги цедиме сокот од лимон и сокот од портокал.
Тука додаваме мед, мнооогу малку бибер и куркума.
Промешуваме
Додаваме вода и соединуваме.
Сервираме во чаша и консумираме.
Пожелно е со дрвена лажичка пред консумирање , лимонадата да се промеша , бидејќи има тенденција да се сталожи.
На здравје

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор