Во бокал налеваме вода, додаваме мед, ливчиња жалфија.
Лимонот и портокалите ги цедиме и нив течноста ја додаваме во бокалот.
Во чашата на нутрибулет ги соединуваме праската и крушата.
и нив ги додаваме во бокалот.
Оставме лимонадата со овошки да одстои во фрижидер 1 час.па ставаме коцки мраз и послужуваме.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани