Многу ги сакам овие брзи оброк –салати, често ги подготвувам за на работа како појадок.
Еве го денешниот предлог
Парчето сирење од вечер го накапувам со маслиново масло и оригано.
Го завиткувам во фолија и оставам така да се маринира.
Може да се користи и фета сирење.
Во касерола налеваме вода, додаваме сол.
Од кога ќе зоврие водта ја додаваме орзо тестенината и куркумата.
Нека вари на тивко, додека тестенината не се свари.
Потоа сварената орзо паста ја процедуваме и ја миеме со ладна вода.
Оставаме дообро да се исцеди во цедалка.
Во сад ги соединуваме орзо тестенината, сецканиот свеж босилек, сецканата црвена , лута пиперка, сецканото сирење, сецкан црвен кромид,чевртинките шери домати.,пестото.
Промешуваме.
Во мал сад соединуваме маслиново масло, сол, бибер, сок од лимон.
Ја прелеваме салатата со подготвениот дресинг.
Сервираме после 30 минути, за да се спојат вкусовите...

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани