Подготовка:

1. Тиквиците се лупат, се сечат на тркалца и се пржат.
2. На страна се пржи кромид, па се додава пиперка и на крај доматите. Кога ќе се испржат убаво се додава оризот. Сето ова се префрлува во тава за печење бр28.

3. Се редат тиквиците одозгора и се долива топла вода. Се пече на 200С-35мин.

На здравје.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови