Убаво, вкусно лепче, идеално за здрав оброк.
Подготовка
1. Црвената леќа сомелете ја во Нутрибулетот до состојба на брашно.
2. Во вангличка изматете ги рачно јајцата, додајте го маслото и солта, промешајте, па додајте го брашното и пецивото. Убаво измешајте да се соединат состојките.
3. Помало калапче за леб премачкајте го со малку путер, наросете од сите страни сусам и истурете ја смесата. Одозгора пак ставете сусам.
4. Печете во загреана рерна на 180 степени, отприлика половина час. Проверете со дрвена чепкалка.
Во смесата можете да ставите и семки, зачини по вкус, прилагодете по ваш вкус. Лепчето е совршено за сендвичи.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови