Тесто
- На пареа стопете го чоколадото
- Се матат јајцата со шеќерот
- Додадете зејтинот во неколку наврти и продолжете да матите. Кога ќе се спои-додадете го сокот од портокалот, измешајте.
Додадете го брашното измешано со пецивото и ренданата кора од протокалот- измешајте. Одделете 1/3 од добиената смеса - додадете го во неа стопеното чоколадо.
- Во модлата за куглов исипете го подготвеното тесто наизменично и слободно ишарајте го како сакате вие.
- Ставете да се пече во предходно загреана рерна околу 45 минути.
Испечен и оладен залијте го со топлата глазура.
Глазура
На тивок оган стопете го чоколдото со шеќерот и млекото, на крај додадете го маргринот.
Виола.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани