1. Јајцата се матат со шеќерот.
2. Откако убаво ќе се уработат се додава рендана кора од портокал и ренданото чоколадо.
3. Се меша смесата со лажица и се додава брашното.
4. Откако ќе се хомогенизира смесата ја ставаме во куглов намачкан со маргарин.
5. Печеме на 200 степени.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани