Најнапред во сад се мати маргаринот, се додава шеќерот 250 гр, остатокот ќе ни треба за подоцна и ги додаваме на крај јајцата. Потоа го додаваме брашното помешано со прашок за печиво.
Откако ќе се измеша сето ова се додаваат околу 100 мл исцеден сок од портокал. Јас изрендав кора од портокал која навистина дава убав шмек подоцна кога е готов колачот. Се мати со миксер додека се добие цврста смеса.
Смесата се истура во подмачкан калап, јас користев куглов и се пече во загреана рерна на 180 степени околу 40 минути.
150 грама шеќер се меша со 150 мл вода и со сок од портокал. Кога шеќерот ќе се истопи, се прелива изладениот колач. Од горе наросуваме со шеќер во прав.
Навистина е вкусен, лесен и брз колач.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови