Во длабок сад се замесуваат свинската маст и прав шеќерот. Кога смесата ќе се соедини се додава јајцето,пецивото и ванилата. Убаво се месат и потоа од тестото се извлекува кора. Се земаат калапчиња во разни форми и се прават фигурите на истегнатата кора. Се редат во подмачкан плех. Се печат на 200 степени околу 5 минути. Кога ќе заруменат се вадат од рерна и се сервираат во чинијата . На здравје.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови