Бадемите се мелат со машинка за мелење на ореви се додава шеќерот во прав кора од 1 лимон сок од двата лимуна и шишенцата крушковац се меси сето заедно.Се оформуваат крушки со рака. Во посебни садови имаме спремано жолта црвена и зелена боја јас користам сува и ја растварам во вода крушката ја поливаме со жолта боја а од страната по малку капнуваме од црвената или зелената боја, па се валка во едар шеќер кристал на долнара страна ставаме каранфилче, а како рачка се става цоколадна мрвица.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови