Прво краставицата ја лупиме, ја сецкаме на ситни коцки.
До колку е многу водена ја оставаме во цедалка да се исцеди.
Пиперката ја сечиме на многу мали коцкички.
Авокадото го пасираме со вилушка.
Во еден сад го ставаме крем сирењето, солта, бибер, лимонов сок и подготвените намирници.
Соединуваме.
Сервираме.