Користена е чаша од 200 мл

Во вангличка се ставаат млеко, шеќерот, ванилата, маслото и се соединуваат со маталка.
Во друг сад се ставаат брашно, пециво, ореви, вишни и брусница.
Убаво се промешува со цел состојките да се обложат со брашно, за да не паднат на дното на калапот кога се печи кексот.
Овие состојки се додаваат кај претходните и убаво се соединуваат.
Смесата ја распоредуваме во долгнавест калап за леб, кој е обложен со хартија за печење.
Печиме околу 35 минути на 180 степени.
Сепак со чепкалка проверуваме.
Испечениот кекс го оставаме на кујнска решетка да се излади, па го сечиме на парчиња и го послужуваме.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани