Во еден сад ги ставаме медот, јајцето, солта, зачините, путерот, какото и со вилушка ги промешуваме состојките.
Тука го додаваме брашното и пецивото.
Замесуваме мазно и нелепливо тесто.
Го завиткуваме во прозирна фолија и го оставаме во фрижидер на 30 минути да одмори.
Во нутрибулет јас ставив половина количина на варена тиква, цимет, млеко и урми.
Соединив. Потоа ја додадов останата количина на тиква.
До колку е тиквата посува додадете уште една лажица млеко.
Тука не користев никаков засладувач од причина што тиквата беше блага, а секако и урмите се слатки.
До колку сакате може да додадете 1-2 лажици мед или кафен шеќер.
Изладеното тесто го делиме на 8-9 топчиња.
Секое топче го расукуваме во мало кориче, со кое ги обложуваме и малите лимени калапчиња.
Во средината тестото го боцкаме со вилушка за да не се крени во печењето.
Ставаме по 2 полни лажици од подготвениот фил.
Ставаме во загреана рерна да се печат околу 15-20 минути на 180 степени.
Малку оставаме да се изладат, а потоа внимателно ги вадиме од лимените калапчиња.
Декорираме со растопено чоколадо.
Послужуваме.