Подготовка:

1. На многу тивок оган ги ставаме во сад, да се растопат и соединат чоколадото, путерот и маслото. Сега ги додаваме зрната потпечен лешник. Промешуваме за да се обложи секое зрно убаво со чоколадо.
2. Со помош на две лажички земаме од смесата и ставаме во хартиени кошнички. Оставаме да се изладат, па може да се дегустираат.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани