Испечати

Конфети од лешници и чоколадо

Конфети од лешници и чоколадо

Состојки

  • 200гр квалитетно чоколадо 45%какао маса
  • 180гр тостирани лешници
  • 30гр путер
  • 2лажици масло

Подготовка

Подготовка:

1. На многу тивок оган ги ставаме во сад, да се растопат и соединат чоколадото, путерот и маслото. Сега ги додаваме зрната потпечен лешник. Промешуваме за да се обложи секое зрно убаво со чоколадо.
2. Со помош на две лажички земаме од смесата и ставаме во хартиени кошнички. Оставаме да се изладат, па може да се дегустираат.