1. Излупените компири, се засекуваат на неколку места, се осолуват и зачинуват, а меѓу нив ставаме по парче сланина.Го рендаме кашкавалот на едрата страна од рендето.
2. Се стават во тавчето во кое е ставен зејтинот и се печат поклопени со капак или затворни со фолија во предходно загреана рерна.
3. Кога веќе се печени за кратко се вадат од рерната, се посипуват со рендан кашкавал и пак се вракаат назад додека се стопи кашкавалот.Се печат на 180 степени околу 1 час.Пријатен ручек

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани