Вака спреманиот компир секогаш ме потсеќа на детството.
Го спремаше татко ми кога одевме на излет, а сега после подолго време решив и јас да го спремам.

Компирите завиткајте ги во фолија и ставете ги во жар, а потоа покријте ги со пепел.
Оставете ги да се печат додека омекнат, околу 1 час.
Во комбинација со кцана сол и сирење ќе имате вкусен прилог за ручек.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани