Компирите убаво измијте ги и исечете ги сосе лушпата на тенки кругови (околу 3мм).
Наредете ги на решетката од шпоретот и ставете зачини по желба. На дното во рерната постелете фолија за водата која ќе капе од компирите да не капе врз шпоретот. Печете околу 30-40 мин.
Доколку ставате кашкавал, ставете го на крај, 5 мин пред компирот да биде готов.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови