1. Маслото се меша заедно со газираната вода, се додаваат шеќерот, јајцата, ванилинот, пецивото и убаво се промешува. На крај се додава брашното.
2. Смесата ја ставаме во намрсена тава бр.30 и ги редиме во неа сите цреши едно по едно, ја печеме на 180 степени околу 40 минути.

Готовиот колач може да се посипе со шеќер во прав, а наместо цреши може да се користат вишни.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани