Тортите и колачите со тиквички не се новитет, но јас прв пат правам и искрено помек колач немам пробано.

Подготовка

1. Најпрвин изблендирајте ја тиквичката со млекото. Префрлете ја блендираната смеса во длабок сад.
Додајте ги останатите состојки и убаво измешајте со жица за матење. Смесата истурете ја во округол калап од 18цм, премачкан со масло и набрашнет.

2. Печете во загреана рерна на 180 степени, 30 минути. Откако ќе се испече извадете го на решетка да се олади. Посипете со шеќер во прав и послужете се.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани