1. Јајцата се бијат со шеќерот и ванилата. Се додаваат брашното, маслото и пецивото. Сето се меша.
2. Караванче бр. 30 се премачкува со масло. Половина од смесата се става во него и се печи во загреана рерна на 180 степени 10 минути.
3. Вишните се чистат од коските, се мешаат со гризот и шеќерот. Се ставаат врз тестото. Се тура и другата половина од тестото. Се печи уште 20 минути на 170 степени.
4. Тортата ја посипуваме со шеќер во прав.

- Шолјата е 250 мл

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани