Во вангличка ги ставаме јајцата, солтa и шеќерот и матиме додека не побелат.
Со исклучен миксер и со лесни движења на шпатула ги додаваме растопениот и изладен путер, киселото млеко и благото млеко.
Ги додаваме ренданиот морков, пасираната банана, пецивото, сода бикарбона и брашното.
Убаво соединуваме.
Смесата ја истураме во долгнавест калап кој е обложен со хартија за печење.
Печиме околу 30 минути на 180 с.
Сепак со чепкалака проверуваме дали колачот е печен.
Го оставаме испечениот колач на решетка да се излади, па сечеме на парчиња и послужуваме.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани