1. Се меса во сад путер, шеќер, ванила шеќер и брашно. Со рака полека се меша се да дојде како тесто.
2. Се става во фрижидер 30 мин.
3. Се дели тестото на 2 дела. Секој дел се сучи меѓу 2 мрсни хартии поросени со брашно како правоаголник. Се става суканиот дел на плех со хартија.
3. Јаболката се лупат и се чистат се сечат на текни делови. Се редат на кората, се поросува со цимет и шеќер.
4. Се сучи вториот дел од тестото исто меѓу 2 мрсни харти и се става над јаболката и првата кора. Се притиска по страните со прсти.
5. Се мачка со матено јајце и се поросува со шеќер.
6. Се печи во загреана рерна на 175 степени 20 мин.
7. Се сечи колачето и се остава да олади.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови