Подготовка

1. Урдата испасирајте ја со вилушка, додајте јајце, шеќер и ванилин шеќер. Промешајте. Додајте брашно и замесете тесто.
2. Расукајте го тестото и со помош на чаша направете кругови . Во круговите ставете вишна,врз вишна ставете едно лажиче шеќер, затворете ги и формирајте топчиња.
3. Варете ги кнедли во зовриена вода 15 минути.

Послужете ги со павлака.
Добар апетит!

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани