Во недостиг на време за подготовка на ручек, еве еден предлог за брз ручек, комбиниран од шпагети со кинеска мешавина.
Кинеската мешавина се купува готова во замрзната состојба, а незиниот состав го напишав согласно декларацијата на пакувањето.
Подготовката е едноставна
1. Мешавината (замрзната) се става во тавче со малку масло и сол. Се пржи на тивко додека да испари водата што ќе ја пушти.
2. Потоа се ставаат сечканите домати, црниот пипер и сувиот зачин. Се крчка уште малку време, се зачинува по вкус со оригано, буковец и чили.
3. Паралелно додека се подготвуваше кинеската мешавина, се варат шпагетите на стандарден начин според упатството.
4. Во чинија се ставаат подготвените шпагети, а врз нив подготвената и зачинета кинеска мешавина. Се служи топло.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани