Едноставна интегрална пита. Прво во еден сад ставаме 100 милилитри млака вода со 1/2 коцка квасец, 1 лажица шеќер и 2 лажици брашно. Кога ќе надојде квасецот се додава киселото млеко, киселата вода, маслиновиот зејтин, jајцето, солта и полека матиме со маталка.
Ги додаваме житните снегулки, брашното и меленото семе од тиква. Повторно матиме.
На крај го додаваме и издробеното сирење.
Смесата ја сипуваме во плех број 28 претходно намастен и побрашнет. Одозгора ја додаваме ,сечената на коцки, сланина и поросуваме со некое семе по желба.
Ја оставаме питата да одмори околу 20 минути. Се пече во загреана рерна на 180 степени 25 минути.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови