Испечати

Интегрална пита со сланина и сирење

Интегрална пита со сланина и сирење

Состојки

 • 100 мл млака вода
 • 1/2 коцка квасец
 • 100 мл кисела вода
 • 4 лажици маслинов зејтин
 • 1 лажица шеќер
 • 1 лажичка сол
 • 1 јајце
 • 5 лажици житни снегулки од Натура
 • 9 лажици интегрално брашно
 • 3 лажици мелено семе од тиква
 • 100 гр сирење
 • 100 гр сланина

Подготовка

Едноставна интегрална пита. Прво во еден сад ставаме 100 милилитри млака вода со 1/2 коцка квасец, 1 лажица шеќер и 2 лажици брашно. Кога ќе надојде квасецот се додава киселото млеко, киселата вода, маслиновиот зејтин, jајцето, солта и полека матиме со маталка. Ги додаваме житните снегулки, брашното и меленото семе од тиква. Повторно матиме. На крај го додаваме и издробеното сирење. Смесата ја сипуваме во плех број 28 претходно намастен и побрашнет. Одозгора ја додаваме ,сечената на коцки, сланина и поросуваме со некое семе по желба. Ја оставаме питата да одмори околу 20 минути. Се пече во загреана рерна на 180 степени 25 минути.