1. Двете комбинации на брашно убаво се промешуваат, со сувите состојки.
2. На средината правиме вдлабнатина, го ставаме квасецот и млаката вода.
3. Се меси убаво тестото и се остава 30-40 мин. да стаса.
4. Откако ќе стаса се прави форма по желба и се остава повторно 20 мин. да стаса.
5. Се пече 10 мин. на 220°С, потоа се намалува на 180°С 30мин.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови