Во тенџере на оган ставете масло да се загрее.
Додајте го ситно сецканиот кромид,пиперка и ренданиот морков.
Пропржете додека омекнат па додајте ги ренданата тиквичка и ренданиот компир.
Откако се ќе се пропржи, налејте вода, колку да го облие зеленчукот.
Зачинете со мешан сув зачин и црн бибер и оставете на тивок оган да се вари околу 20-тина минути.
На крај додајте го сецканиот магдонос.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани