Подготовка

1. Брашното измешајте го со пецивото, шеќерот, солта и мачата. Јајцето изматете го малку со вилушка, а потоа додајте го млекото, маслото и ванилата. Измешајте ги сувите и течните состојки убаво.
2. Кога ќе се загрее убаво апаратот за вафли, премачкајте го со малку масло и додајте 3-4 лажици од смесата и печете 3 ипол- 4 минути. Од оваа смеса ми излегоа 8 вафли.

На здравје!

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани