Испечати

Зелени вафли

Зелени вафли

Состојки

  • 180г брашно
  • 5 лажици шеќер
  • 1 пециво
  • 1 лажица мача во прав
  • прстофат сол
  • 200мл млеко
  • 50мл масло
  • 1 лажичка ванила арома
  • 1 јајце
  • масло за премачкување

Подготовка

Подготовка

1. Брашното измешајте го со пецивото, шеќерот, солта и мачата. Јајцето изматете го малку со вилушка, а потоа додајте го млекото, маслото и ванилата. Измешајте ги сувите и течните состојки убаво.
2. Кога ќе се загрее убаво апаратот за вафли, премачкајте го со малку масло и додајте 3-4 лажици од смесата и печете 3 ипол- 4 минути. Од оваа смеса ми излегоа 8 вафли.

На здравје!