Се мешат сите суви состокји заедно, се додава сувото овошје, јаворовиот сируп или мед, цимет, нарендано морско оревче, варената пченица и на крај белките од јајцата. Се става сок од половина лимон.
Со лажица се се меша убаво, се истресува во плехче, убаво се распоредува и се пече 10 мин во загреана рерна на 200 степени.
Кога е оладено се сече на штангли.
Здраво и вкусно задоволство за сите генерации.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани