- Парчињата крап се посолуваат, им се додава црн бибер, чили пастата и сокот од лимон и се маринираат 1 час.
- Во тенџере на 1 лажица путер кратко се пржи коријандерот во прав, потоа се додава 350 мл вода и палентата. Се вари 15 минути се додека не згусне, на крај се додава сол и лажичка рендана кора од лимон.
- На тава во која сме додале путер го пржиме маринираниот крап од двете страни, се додека убаво не зарумени.
- На чинија сервираме од топло сварената палента и парчињата крап, од страна ставаме и кришка лимон.

Напомена
Во сварената палента може да се додаде и рендан кашкавал.